One mole of a non-ideal gas undergoes a change of state `( 2.0 atm, 3.0L, 95 K) rarr (4.0 atm, 5.0L, 245 K)` with a change in internal energy , `Delta U= 30.0 L. atm`. Calculate change in enthalpy of the process in `L. atm`.

5 views

1 Answers

Correct Answer - 44
`( 20 "atm",3.0L, 95K)rarr(4.0"atm",5.0L,245K)`
`n=1, DeltaU=30.0L. "atm"`
`Delta H=Delta U+P Delta V`
`=30+(P_(2)V_(2)+P_(1)V_(1))`
`=30+(4xx5-2xx3)=30+14=44 L. "atm"`

5 views

Related Questions