If `1.0` kcal of heat is added to `1.2 L` of `O_(2)` in a cyclinder at constant pressure of `1` atm, the volume increases to `1.5L`. Calculate `Delta U` and `Delta H` of the process. `(1L-atm=100J)`

4 views

1 Answers

`Delta H=` heat added at constant pressure `= 1 kcal`
`Delta U=q+W`
`W= -P_(ext)(V_(2)-V_(1))= -1(1.5-1.2)= -0.31L-atm= -30 J`
`= -30 J`
`Delta U=4200-30=4170 J`

4 views

Related Questions