For `Ag, bar(C)_(p)(JK^(-1)mol^(-1))` is given by `24+0.006 T`. Calculate `Delta H` if `3 mol` of silver are raised from `27^(@)C` to its melting poin
For `Ag, bar(C)_(p)(JK^(-1)mol^(-1))` is given by `24+0.006 T`. Calculate `Delta H` if `3 mol` of silver are raised from `27^(@)C` to its melting point `927^(@)C` under `1 atm` pressure.
4 views
1 Answers
`Delta H=underset(T_(1))overset(T_(2))intnC_(p)dT=underset(T_(1))overset(T_(2))int3(24+.006T)dT=3[24(T_(2)-T_(1))+(1)/(2)xx0.006(T_(2)^(2)-T_(1)^(2))]`
`=3xx25650=76950 J`
4 views
Answered