Which of the following statement (s) are wrong?
Which of the following statement (s) are wrong?
A. Photons having energy `400 kJ` will break `4` mole bonds of a moiecule `A_(2)` where `A-A` bond dissociation energy is `100 kJ//mol`.
B. Two bulbs are emitting light having wavelenght `2000Å` & `3000 Å` respectively. If the bulbs `A` & `B` are `40` watt and `30` watt respectively then the ratio of no. of photons emitted by `A` & `B` per day is `1:2`
C. When an electron make transition from lower to higher orbit, photon is emitted.
D. None of these
1 Answers
Correct Answer - A, B, C
(A) Since the number of photons is not specified `("it may or may not be equal to" 4 N_(A))`. So, this statement is not always true.
(B) No. of photon emitted per day xx Energy of one photon =energy emitted per day.
For bulb `A, n_(e_(A))xx12400/2000xx1.6xx10^(-19)=40xx24xx3600`
For bulb `B, n_(e_(B))xx12400/3000xx1.6xx10^(-19)=30xx24xx3600`
`:. n_(e_(A)): n_(e_(B))=8:9`.