Heat of formation of `2 mol` of `NH_(3)(g)` is `= -90 kJ`, bond energies of `H-H` and `N-H` bonds are `435kJ` and `390 kJ mol^(-1)`, respectively. The
Heat of formation of `2 mol` of `NH_(3)(g)` is `= -90 kJ`, bond energies of `H-H` and `N-H` bonds are `435kJ` and `390 kJ mol^(-1)`, respectively. The value of the bond enegry of `N-=N` will be
A. `-472.5kJ`
B. `-945kJ`
C. `472.5kJ`
D. `945kJ" "mol^(-1)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`N-=+3(H-H)to2underset(H)underset(|)overset(H)overset(|)(N)-H," "DeltaH=-90kJ`
`DeltaH_("reaction")=sum(BE)_("reactants")-sum(BE)_("products")`
`-90=[(BE)_(N-=N)+3(BE)_(H-H)]-[6(BE)_(N-H)]`
`-90=x+3xx435-6xx390`
`x=945" kJ "mol^(-1)`.
5 views
Answered