A circuit is set up by connecting L=100mH, C`=5muF` and R`=100Omega` in series. An alternating emf of 150` sqrt(2)V,(500)/(pi) Hz is applied across th
A circuit is set up by connecting L=100mH, C`=5muF` and R`=100Omega` in series. An alternating emf of 150` sqrt(2)V,(500)/(pi) Hz is applied across this series combination. Which of the following is correct:
A. the impedance of the circuit is `141.4 Omega`
B. the average power dissipated across resistance `225 W`
C. the average power dissipated across inductor is zero.
D. the average power dissipated across capacitor is zero
5 views
1 Answers
Correct Answer - A,B,C,D
`Z=sqrt(R^(2)+(omegaL-1/(omegaC))^(2))=sqrt((100)^(2)+(100-200)^(2))=100sqrt(2)`
`I_(rms)=V_(rms)/Z`
`P_(R)=I_(rms)^(2)R rArr P_(L)=0 rArr P_(C)=0`
5 views
Answered