A power transformer (step up) with an `1:8` turns ratio has `60 Hz,120 V` across the primary, the load in the secondary is `10^(4) Omega`.The current in the secondary is
A. `96 A`
B. `0.96 A`
C. `9.6 A`
D. `96 mA`

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`V_(2)/V_(1)=N_(2)/N_(1)=8/1 rArrV_(2)=8xx120=960` volt `rArrI=960/10^(4)=96 mA`.

5 views

Related Questions