Water rises to a height `h` in a capillary at the surface of earth. On the surface of the moon the height of water column in the same capillary will be-
A. `6h`
B. `(1)/(6)h`
C. `h`
D. Zero

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`h=(2T cos theta)/(rdg) " "therefore h prop (1)/(g) " "["If other quantities remains constant"]`
`(h_("moon"))/(h_("earth")) = (g_("earth"))/(g_("moon")) = 6 implies h_("moon") = 6h " "["As " g_("earth")=6g_("moon")]`

5 views

Related Questions