A steady current of `10.0` A is maintained in a copper voltameter . Calculate the time required to deposit `2.5` g of copper . Relative atomic mass of
A steady current of `10.0` A is maintained in a copper voltameter . Calculate the time required to deposit `2.5` g of copper . Relative atomic mass of copper = `63.5` g .
5 views
1 Answers
`because m`=Zit and `Z=(E)/(F)=(M)/(pF) therefore m=(Mit)/(pF)`
where m=2.5g. `F=96500C//"mol",M=63.5,i=10A` and p=2
`therefore t=(mpF)/(Mi)=(2.5xx2xx96500)/( 63.5xx10)= 760s`
5 views
Answered