A galvanometer coil has a resistance of `990Omega` and it shows full scale deflection for a current of 10mA. Calculate the value of resistance required to convert it into an ammeter of range 1 A.

4 views

1 Answers

Given that `R_(g)=990Omega,I_(g)=10mA=0.01A,I=1A`
Required shunt resistance `=( I_(g)R_(g))/((I-I_(g)))=(0.01xx990)/((1-0.01))=(0.01xx990)/(0.99)=10Omega`

4 views

Related Questions