(a) The position of a particle moving along the x-axis depends on the time according to equation. `x=(3t^(2)-t^(3))` m. At what time does the particle reaches its maximum x-position?
(b) What is the displacement during the first 4s.

4 views

1 Answers

(a) for maximum x position, `(dx)/(dt)=0rArr6t-3t^(2)=0rArrt=2s`
(b) Displacement at `t=4s,x(t=4)-x(t=0)=(3xx16-64)-0=-16m`

4 views

Related Questions