A pulse is started at a time `t = 0` along the `+x` directions an a long, taut string. The shaot of the puise at `t = 0` is given by funcation `y` with
`y = {{:((x)/(4)+1fo r-4ltxle0),(-x+1fo r0ltxlt1),("0 otherwise"):}`
here `y` and `x` are in centimeters. The linear mass density of the string is `50 g//m` and it is under a tension of `5N`,
The transverse velocity of the particle at `x = 13 cm` and `t = 0.015 s` will be
A. `-250 cm//s`
B. `-500 cm//s`
C. `500 cm//s`
D. `-1000 cm//s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Transverse velocity `= (dely)/(delt)`
at `t = 0.015 s, vt = 15 cm`
as for `x = 13 cm(vt - 4) lt x lt vt`
therfore
`(dely)/(delt) = -(v)/(4) = -250 cm//s`

4 views

Related Questions