The half life of a first order reaction having rate constant `k=1.7xx10^(-5) sec^(-1)` is :
A. `12.1` hrs
B. `9.7` hrs
C. `11.3` hrs
D. `1.8` hrs

4 views

1 Answers

`t_(1//2)=(0.693)/(k)=(0.693)/(1.7xx10^(-5))=40764 sec = 11.3 hrs `

4 views

Related Questions