A sinusoidal wave is travelling along a rope. The oscillator that genertes the wave completes `60` vibrations in `30 s` Also, a given maximum travels
A sinusoidal wave is travelling along a rope. The oscillator that genertes the wave completes `60` vibrations in `30 s` Also, a given maximum travels `425 cm`, along the rope in `10.0 s`. What is the wavelength ?
6 views
1 Answers
`v =(425)/(10) = 42.5 cm//s. , f = (60)/(30) = 2 Hz`
`lambda = (v)/(f) = 21.25 cm.`
6 views
Answered