A substance reacts according to `I` order kinetics and rate constant for the reaction is `1 xx 10^(-2) sec^(-1)`. If its initial concentration is `1M`.
(a) What is initial rate?
(b) What is rate after `I` minute ?

4 views

1 Answers

(a) Initial rate of a first order reaction =kC
`1xx10^(-2)xx1.0=1xx10^(-2)mol^(-1) s^(-1)`
(b) Concentration after 60 second is calculated by applying firs order kinetic equation,
`k=(2.303.)/(60)log_(10).(1)/((1-x))`
or `1xx10^(-2)=(2.303.)/(60)[log(1-x)]`
or `(60xx10^(-2))/(2.303)=-log(1-x)=0.2605`
`log (1-x)=-0.2605=bar(1).7395`
(1-x)= antilog of `(bar(1).7395)=0.5489 molL^(-1)`
Rat of reaction after 1 minute `=KxxC`
`=1xx10^(-2)_xx0.5489`
`=5.5489xx10^(-3)mol L^(-1)s^(-1)`

4 views

Related Questions