An object of height 3.0 cm is placed vertically on the principal axis of a convex lens. when the object distance is -37.5 cm.
An object of height 3.0 cm is placed vertically on the principal axis of a convex lens. when the object distance is -37.5 cm. an image of height -2.0 cm is formed at a distance of 25.0 cm from the lens. Next, the same object is placed vertically at 25.0 cm from the lens. In this situation the image distance v and height h of the image is (according to the new cartesian sign convention) :
(a) v = + 37.5 cm; h = + 4.5 cm
(b) v = -37.5 cm; h = + 4.5 cm
(c) v = + 37.5 cm; h = -4.5 cm
(d) v = -37.5 cm; h = -4.5 cm
1 Answers
Correct answer is (c) v = + 37.5 cm; h = -4.5 cm
In Ist case, object is beyond c, so image is at 25 cm from the lens in other side. but when object is at 25 cm, (i.e, between f and c), image will be longer and inverted (real) and beyond c, on the other side.
putting sign conventions,
v = + 37.5 cm, but h = -4.5 cm.