A particle executes `SHM` on a line `8` cm long. Its `K.E.` and `P.E.` will be equal when its distance from the mean position is :-
A. `4 cm`
B. `2 cm`
C. `2 sqrt(2) cm`
D. `sqrt(2) cm`

7 views

1 Answers

Correct Answer - C
Here `1/2mv^(2) = 1/2kx^(2) rArr 1/2 momega^(2)(a^(2) - x^(2)) = 1/2momega^(2)x^(2)`
`rArr x = a/(sqrt(2)) = (4)/(sqrt(2)) = 2sqrt(2)cm`

7 views

Related Questions