The number density of electrons and holes in pure silicon at `27^@` C are equal and its value is `2.0 xx 10^16 m^(-3)`. On doping with indium the hole density increases to `4.5xx 10^22 m^(-3)`, the electron density in doped silicon is
A. `10xx10^9 m^(-3)`
B. `8.89xx10^9 m^(-3)`
C. `11xx10^9 m^(-3)`
D. `16.78xx10^9 m^(-3)`

8 views

1 Answers

Correct Answer - B
Using , `n_e=n_i^2`
Here, `n_i=2xx10^16 m^(-3) , rho=4.5xx10^22 m^(-3)`
`therefore n=n_i^2/rho=((2xx10^16)^2)/(4.5xx10^22)=8.89xx10^9 m^(-3)`

8 views

Related Questions