The minimum energy that must be given to a H atom in ground state so that it can emit an H, line in balmer series is
A. `12.4eV`
B. `10.2eV`
C. `13.06eV`
D. `13.6eV`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`H_gamma` line in balmer series corresponds to transition from `n=5` to `n=2` states. Hnece, the energy required for this purpose
`E=E_5-E_1=-(13.6)/(5^2)-((13.6)/(1^2))`
`=-0.54+13.6=13.06eV`.

5 views

Related Questions