A sample of `O_(2)` is at a pressure of `1` atm when the volume is `100` ml and its temperature is `27^(@)C`. What will be the temperature of the gas if the pressure becomes `2` atm and volume remain`100`ml.

4 views

1 Answers

`T_(1) =273+27 = 300K`
For constant volume `P_(1)/T_(1)= P_(2)/T_(2) implies T_(2) = T_(t)xx P_(2)/P_(1) = 300xx2/1 = 600 K = 600-273= 327^(@)C`

4 views

Related Questions