The temperature of furance is `2000^(@)C`, in its spectrum the maximum intensity is obtained at about `4000Å`. If the maximum intensity is at `2000Å`,
The temperature of furance is `2000^(@)C`, in its spectrum the maximum intensity is obtained at about `4000Å`. If the maximum intensity is at `2000Å`,calculate the temperature of the furnace is .^(@)C`.
6 views
1 Answers
by using `lambda_(m) T` = b, `4000(2000+273) = 2000(T) implies T=4546K`
The temperature of furance `=4546-273 = 4273 ^(@)C`
6 views
Answered