From a point source a light falls on a spherical glass surface (`mu = 1.5` and radius of curvature `= 10 cm`). The distance between point source and g
From a point source a light falls on a spherical glass surface (`mu = 1.5` and radius of curvature `= 10 cm`). The distance between point source and glass surface is `50 cm`. The position of image is
A. `25 cm`
B. `50 cm`
C. `100 cm`
D. `150 cm`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
Using, ` (mu_(2))/(v) - (mu_(1))/(u) = (mu_(2) - mu_(1))/(R)`
Here, `mu_(1) = 1, mu_(2) = 1.5, u = -50 cm`
`:. (1.5)/(v) = - (1)/((-50)) = ((1.5-1))/(10) , (1.5)/(v) = 0.05 - 0.02 = 0.03`
`rArr v = 50 cm`
5 views
Answered