For `Mn^(+3)` pairing energy is `28000 cm^(-1)` , `Delta_0` for `[Mn(CN)_6]^(3-)` is `38500 cm^(-1)` then which of the following is/are correct.
A. Complex will be coloured
B. Complex will be low spin complex
C. Net CFSE= -33600 `cm^(-1)`
D. Complex will be colourless

5 views

1 Answers

Correct Answer - B,C,D
`lambda_(ab)=1/38500=259xx10^(-7)` cm =259 nm (U.V. region)
and `t_(2g)^(2:1)eg^(0,0)`
C.F.S.E = `-1.6Delta_0+P=1.6xx38500+28000= -33600 cm^(-1)`

5 views