1 L of 0.6 M acetic acid is shaken with 2 g activated carbon.Activated carbon absorbs some acetic acid on its surface only.This process is called adso
1 L of 0.6 M acetic acid is shaken with 2 g activated carbon.Activated carbon absorbs some acetic acid on its surface only.This process is called adsorption.The final concentration of the solution after adsorption is 0.5 M.What is the amount of acetic acid absorbed per gram of carbon.
5 views
1 Answers
Correct Answer - 3
Mass of acetic acid absorbed =(0.6-0.5) x 1 x 60=6 gm
Mass of acetic acid adsorbed per gram of carbon `=6/2 =3` gm
5 views
Answered