A bone containing `200 g` carbon-14 has `beta`-decay rate of `375` decay/min. Calculate the time that has elapsed since the death of the living one. G
A bone containing `200 g` carbon-14 has `beta`-decay rate of `375` decay/min. Calculate the time that has elapsed since the death of the living one. Given the rate of decay for the living organism is equal to `15` decay per min per gram of carbon and half-life of carbon-14 is `5730 years`.
A. 22920 yr
B. 11460 yr
C. 17190 yr
D. None of these
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`R_(1)=(15xx200)=300` decay/min
R = 375 decay/min `=(R_(1))/(8)`
`thereforeTime,t=3"(half-liver)"=3xx5730=17190yr`
4 views
Answered