`C^(14)` has a half life of 5700 yrs. At the end of 11400 years, the actual amount left is
`C^(14)` has a half life of 5700 yrs. At the end of 11400 years, the actual amount left is
A. 0.5 of original amount
B. 0.25 of original amount
C. 0.125 of original amount
D. 0.0625 of original amount
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`N=N_(0)xx((1)/(2))^(11400//5700)(thereforeT_(1//2)=5700 yr and T=11400 yr)`
`=N_(0)((1)/(2))^(2)=0.25N_(0)`
4 views
Answered