The number of photons emitted in 10 hours by a 60 W sodium lamp `(lambda` of photon `= 6000 Å)`
The number of photons emitted in 10 hours by a 60 W sodium lamp `(lambda` of photon `= 6000 Å)`
A. `6.50xx10^(24)`
B. `6.40xx10^(23)`
C. `8.40xx10^(23)`
D. `3.40xx10^(23)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
Let n be the number of photons emitted
`implies 12400/6000xx1.6xx10^(-19)xxn=60xx10xx60xx60`
`implies n=6.5 xx10^(24)`
4 views
Answered