What is the ratio of molecules in 1 mole of NH3 and 1 mole of HNO3.
What is the ratio of molecules in 1 mole of NH3 and 1 mole of HNO3.
5 views
1 Answers
One mole of any substance contains particles equal to 6.022 × 1023.
1 mole of NH3 = 6.022 × 1023 molecules of NH3
1 mole of HNO3 = 6.022 × 1023 molecules of HNO3
∴ Ratio = \(\frac{6.022\times 10^{23}}{6.022\times 10^{23}}\) = 1 : 1
5 views
Answered