In a basic aqueous solution chloromethane undergoes a substitution reaction in which Cl is replaced by `OH^(-)` as.
`CH_3Cl(aq)+OH^(-) hArrCH_3OH(aq)+Cl^(-)(aq)`
The equilibrium constant of above reaction `K_c=1xx10^(16)`.If a solution is prepared by mixing equal volumes of 0.1 M `CH_3Cl` and 0.2M NaOH (100% dissociated) then `[OH^(-)]` concentration at equilibrium in mixture will be :
A. 0.1 M
B. 0.5 M
C. 0.2 M
D. 0.05 M

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`{:(,CH_3Cl(aq)+,OH^(-)" "hArr,CH_3OH(aq)+,Cl^(-)(aq)),(t=0,0.05,0.1,0,0),(t_(eq),to0,0.1-0.05=0.05,0.05,0.05):}`
At equilibrium constant is very large so reaction will be almost 100% complete.

5 views