25.0 g of `FeSO_4. 7H_2O` was dissolved in water containing dilute `H_2SO_4`, and the volume was made up to 1.0 L.25.0 mL of this solution required 20 mL of an `N//10 KMnO_4` solution for complete oxidation.The percentage of `FeSO_4. 7H_2O` in the acidic solution is
A. 0.78
B. 0.98
C. 0.89
D. 0.79

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
Mili eq. of `FeSO_4. 7H_2O` in 25 ml =Mili eq. of `KMnO_4` used =2 Milli eq.
Mili eq. of `FeSO_4. 7H_2O` in 1000 ml =80 Mili eq.
mass of `FeSO_4. 7H_2O` in solution =`80/1xx278xx1/1000=22.24` gm
% of `FeSO_4 . 7H_2O=22.24/25xx100=88.96=89%`

4 views

Related Questions