A solution of `Na_2S_2O_3` is standardized iodimetrically against 0.1262 g of `KBrO_3`.This process requires 45 mL of the `Na_2S_2O_3` solution.What i
A solution of `Na_2S_2O_3` is standardized iodimetrically against 0.1262 g of `KBrO_3`.This process requires 45 mL of the `Na_2S_2O_3` solution.What is the molarity of the `Na_2S_2O_3`?
A. 0.2 M
B. 0.1 M
C. 0.05 M
D. 0.1 N
5 views
1 Answers
Correct Answer - D
`overset(2+)(Na_2S_2O_3)+overset(+5)(KBrO_3)toBr^(-) +overset(+2.5)(Na_2S_4O_6)`
`v.f=1 " " v.f=6`
by m.e. of `Na_2S_2O_3`=m.e. of `KBrO_3`
molarity of `Na_2S_2O_3=0.1` M
5 views
Answered