X gram of pure `As_2S_3` is completely oxidised to respective highest oxidation states by 50 ml of 0.1 M hot acidified `KMnO_4` then X, mass of `As_2S_3` taken is : (Molar mass of `As_2S_3=246`)
A. 22.4 g
B. 0.22 g
C. 64.23 g
D. None

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
`5As_2S_3+28KMnO_4+H^(+)to10H_3AsO_4+28Mn^(2+)+SO_4^(2-)`
meq of `As_2S_3`=meq. of `KMnO_4`
`X/246xx1000xx28=50xx0.1xx5 " " X=0.22 g`

7 views

Related Questions