0.85% aqueous solution of `NaNO_(3)` is 90% dissociated at `27^(@)C`. Calculate the osmotic pressure `(R=0.082 "L atm" K^(-1) mol^(-1), d=1 "g cm"^(-3))`

5 views

1 Answers

Volume of `NaNO_(3)` solution
`=((100g))/((1"g cm"^(-3)))=100cm^(3)=0.1 L`
`NaON_(3)` dissociates as :
`NaON_(3)toNa^(+)+NO_(3)^(-)`
`alpha=((i-1))/((n-1))i.e.0.9(i-1)/(2-1)`
i-1+0.9=1.9
`M_(B)=23+14+48=85" g mol"^(-1)`
`pi=W_(B)/M_(B)xx(RxxTxxi)/V`
`=((0.85))/((85" g mol"^(-1)))`
`xx((0.082" L atm K"^(-1)"mol"^(-1))xx(300L)xx(1.0))/((0.1 L))=4.67~~5`

5 views

Related Questions