A plano-convex lens has a maximum thickness of 6 cm. When placed on a horizontal table with the curved surface in contact with the table surface, then the apparent depth of the bottom most point of the lens is found to be 4 cm. If the lens is inverted such that the plane face of the lens is in contact with the surface of the table, then the apparent depth of the centre of the plane face is found to be `17/3` cm. The radius of curvature of the lens is
A. 68 cm
B. 75 cm
C. 128 cm
D. 34 cm

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
(d) As,n=`("Real depth")/("Apparent depth")`
`rArrn=6/4=3/2`
Also, `n_(1)/u-n_(2)/v=(n_(1)~n_(2))/R=1.5/6-4/17=(1.5-1)/R`
Radius of curvature, R=34 cm

5 views

Related Questions