Ethylene glycol is used as antifreeze in a cold climete. Mass of ethylene glycol which should be added to 4 kg of water = 1.86 K kg `mol^(-1)`, molar mass of ethylene glycol = 62 g `mol,^(-1)` )
A. 804.32 g
B. 204.30 g
C. 400.-- g
D. 304.60 g

4 views

1 Answers

Correct Answer - a
`W_(B)=(M_(B)xxDeltaT_(f)xxW_(A))/K_(f)`
`=((62h mol^(-1))xx(6K)xx(4kg))/((1.86"K kg" mol^(-1)))=800 g`

4 views

Related Questions