Calculate the mass of a compound (molar mass =256 g `mol^(-1)`) to be dissolved in 75 g of benzene to lower the freezing point by 0.48 K (`K_(f)` =5.12 K kg `mol^(-1)`)

5 views

1 Answers

Correct Answer - 1.8 g
`W_(A)=75 g=0.075 kg, T_(f)=0.48K, M_(B)=256" g mol"^(-1)`
`K_(f)=5.12" K kg mol"^(-1)`
`W_(B)=(M_(B)xxDeltaT_(f)xxW_(A))/K_(f)=((256"g mol"^(-1))xx(0.48K)xx(0.075 kg))/((5.12" K kg mol"^(-1)))=1.8 g`

5 views

Related Questions