Two coils have a mutual inductance 0.005 H. The alternating current charges in the first coil according to equation I = `underset(o)(I)`sin`omega`t, w
Two coils have a mutual inductance 0.005 H. The alternating current charges in the first coil according to equation I = `underset(o)(I)`sin`omega`t, where `underset(o)(I)` = 10 A amd `omega` = 100`pi` `rads^(-1)`. The maximum value of emf in the second coil
is (in volt)
A. `2pi`
B. `5pi`
C. `pi`
D. `4pi`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
Value of induced emf in coil
e = M di/dt
= 0.005 xx d/dt(`underset(o)(I) omega cos omega` t)
0.005 `xx` `underset(o)(I)``omega` cos `omega`t
`therfore` `underset(max)(e)` = `0.005 xx 10 xx 100pi` = `5pi`
5 views
Answered