A condenser of capacity 20`mu`F is first charged and then discharged through a 10mH inductance. Neglecting the resistance of the coil, the frequency of the resulting vibrations will be
A. 364 cycles/s
B. 35.6 cycles/s
C. `365 xx 10^(3)` cycles/s
D. 3.56 cycles/s

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`omega` = 1/`sqrt LC`
`therefore` f = `1/2pi sqrt LC` = 1/`2pi``sqrt 20 xx 10^(-6) xx 10 xx 10^(-3)` = 356 Hz

5 views

Related Questions