Side of a cube is measured with the help of vernier calliper Main scale reading is `10mm` and verinier scale reading `1` it is known that `9 M.S.D = 10 V.S.D` Mass of the cube is `2.735g` Find density of the cube upto apporoprita significant .

5 views

1 Answers

Least count `= ((V.S-M.S))/(V.S)` Least count `=0.1mm`
legnth of side of cube `=M.S.R + V.S.R xx ` least count
`= 10 + 1 xx 0.1 = 10.1 mm`
density `= (mass)/(volume) = (2.735)/((10.1)^(3)) = 0.0026546`
using significant the correct answer would be `0.00265` .

5 views

Related Questions