Vapours of Hg are present in the atomosphere form natural sources, such as volcanoes and from human activities. The cuurent level of Hg in atomsphere is 246.3 PPb by volume at `27^(@) C`. [1 PPb by volume means `1 L` of Hg for every `10^(9) L` of air]. Calculate number of Hg atoms in atmosphere having volume of air `5 xx 10^(13) m^(3)`. Assume Hg vapour follow ideal gas behaviour.
[Given : `R = 0.0821` atm litre mole - K, `N_(A) = 6 xx 10^(23)` ]
[Divide your answer by `10^(32)`]

4 views

1 Answers

Correct Answer - 3
`PPb = (V_(Hg))/(V_("air")) xx 10^(9)`
`246.3 = (V_(hg))/(5 xx 10^(13)) xx 10^(9)`
`V_(Hg) = 246.3 xx 5 xx 10^(4)m^(3)`
`V_(Hg) = 246.3 xx 5 xx 10^(7)` litre a 1 atm and 300 K for Hg vapour :
(By volume data is given under similar P and T condition
`PV_(Hg) = n_(Hg) RT`
` atm xx 246.3 xx 5 xx 10^(7) = n_(Hg) xx 0.0821 xx 300`
`n_(Hg) = 5 xx 10^(8)`
`N_(Hg) atm = 5 xx 10^(8) xx 6 xx 10^(23)`
`= 3 xx 10^(32)`
`= (3 xx 10^(32))/(10^(32)) = 3`

4 views