The % by volume of `C_(4)H_(10)` in a gaseous mixture of `C_(4)H_(10), CH_(4)` and `CO_(2)` is 40. When 200 ml of this mixture is burnt completely in excess of `O_(2)` and then pass through aq. KOH then volume contraction will be -
A. 220 ml
B. 340 ml
C. 440 ml
D. 560 ml

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`ubrace(C_(4)H_(10), CH_(4),CO_(2))_("200 mL")`
`C_(4)H_(10) = 0.4 xx 200 = 80 ml`
`CH_(4) = x ml`
`CO_(2) = (120 - x) ml`
`C_(4)H_(10) + (13)/(2) O_(2) rarr 4CO_(2) + 5H_(2)O`
`{:(80 ml,," 320 ml",),(CH_(4) + 2O_(2),rarr,CO_(2) + 2H_(2)O,),(x ml,,x ml,):}`
Total `CO_(2) = 320 + x + 120 - x`
`= 440 ml`

5 views

Related Questions