On strong heating 4 gm of a solid compound produced 528 ml of a diatomic gas `(A_(2))` at NTP condittion and `2.68 gm` of solid residue. The atomic mass of element A is -
A. 56 gm
B. 112 gm
C. 28 gm
D. 14 gm

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`X overset(Delta)(rarr) A_(2) (g) + Y`
`4 gm " " 2.68 gm`
`A_(2) (g) = 4 - 2.68 = 1.32gm`
`n_(A_(2)) (g) = (V ("gas") NTP "in litre")/(22.4) = (w ("gas") H_(2))/(M.Wt.A_(2))`
`n_(A_(2)) (g) = (528)/(22400) = (1.32)/(M.Wt.A_(2))`
`M.Wt.A_(2) = 56 gm = 2 xx` Atomic mass of A
Atomic mass of `A = 28 gm`

4 views

Related Questions