A river is flowing wih velocity `2 m//s`. A boat is moving downstream. Velocity of boat in still water is `3 m//s`. A person standing on boat throws a ball vertically upwards w.r.t. himself with a velocity to `10 m//s`. At the topmost point the velocity of ball w.r.t. man standing on boat, w.r.t. river and w.r.t. ground respectively are
A. `5, 3, 0 m//s`
B. `0, 3, 5 m//s`
C. `0, 5, 3 m//s`
D. None of these

6 views

1 Answers

Correct Answer - B
At top most point
`v_(b, m_(b)) = 0 m//s`
`v_(b,r) = 5 - 2 = 3 m//s`
`v_(b,g) = 5 ms//s`

6 views

Related Questions