Calculate the enthalpy of combustion of benzene `(l)` on the basis of the following data:
a. Resonance energy of benzene `(l) =- 152 kJ// mol`
b. Enthalpy of hydrogenation of cyclohexene `(l) =- 119 kJ//mol`
c. `Delta_(f)H^(Theta)C_(6)H_(12)(l) =- 156 kJ mol^(-1)`
d. `Delta_(f)H^(Theta) of H_(2)O(l) =- 285.8 kJ mol^(-1)`
e. `Delta_(f)H^(Theta)of CO_(2)(g) =- 393.5 kJ mol^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - `DeltaH_(C)^(@) ("benzene")=-3267.4" kJ mol"^(-1)`
Resonance energy = observed energy - calculated energy
Calculate energy `=-3419.4`
Observed `=-3419.4-(-152)=-3267.4" kJ mol"^(-1)`

4 views

Related Questions