An stoichiometric mixture of hydrogen gas and the air at `25^(@)C` and a total pressure of 1 atm, is exploded in a closed rigid vessel. If the process occurs under adiabatic condition then using the given data answer the question that follow:
Given : (i) `C_(P)=8.3" Cal deg"^(-1)" mol"^(-1), (ii) C_(P)=11.3" Cal deg"^(-1)" mol"^(-1), DeltaH_(f) [H_(2)O(g)]= -57.8 kCal`
[Take air as `80% N_(2), 20 % O_(2)` by volume]
The value of `C_(P)` of `N_(2)` & `H_(2)O` will be (in Cal.`"deg."^(-1)" mol"^(-1)`)
A. 8.3, 8.3
B. 8.3, 11.3
C. 113, 11.3
D. 11.3, 8.3

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`C_(P)` is directly proportional to no. of atoms

5 views

Related Questions