Reactions involving gold have been of particular interest to a chemist. Consider the following reactions,
`{:(Au (OH)_(3) + 4 HCl rarr HAuCl_(4) + 3 H_(2) O",",Delta H = - 28 k Cal,),(Au (OH)_(3) + HBr rarr HAuBr_(4) + 3 H_(2)O",",Delta H = -36.8 k Cal,):}`
In an experiment there was an absorption of 0.44 k Cal when one mole of `HAuBr_(4)` was mixed with 4 moles of `HCl`. what is the percentage conversion of `HAuBr_(4)` into `HAuCl_(4)` ?
A. 0.005
B. 0.006
C. 0.05
D. 0.5

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
Target reaction
`HAuBr_(4)+4HCl rarr HAuCl_(4)+4HBr`
`DeltaH=8.8`
`%` conversion `=100/8.8 xx0.44=5%`

6 views

Related Questions