Benzene burns according to the following equation
`2C_(6)H_(6)(l)+15 O_(2)(g) rarr 12 CO_(2) (g)+6H_(2)O(l)" "DeltaH^(@)= -6542 KJ`
What is the `DeltaE^(@)` for the combustion of `1.5` mol of benzene
A. `-3271 KJ`
B. `-9813 kJ`
C. `-4906.5 kJ`
D. None of these

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`Deltan=-3`
`DeltaH^(@)=DeltaE^(@)+(Deltan_(g))RT`
`rArr " "-6542=DeltaE^(@)+(-3)(8.31)(298)xx10^(-3)" "rArr" "DeltaE^(@)=-6534 kJ`

4 views

Related Questions