when a gas expands from 1. 5L to 6.5 L againt a constant pressure of 0.50 atm and during process , the gas also absorbs 100 J of heat. The change in i
when a gas expands from 1. 5L to 6.5 L againt a constant pressure of 0.50 atm and during process , the gas also absorbs 100 J of heat. The change in internal energy is
A. 153.3 J
B. 353.3 J
C. `-153 . 3 J`
D. `-353 . 3 J`
7 views
1 Answers
Correct Answer - c
`(-W)=P_(ext)DeltaV=0.5(6.5 -1.5)`
`=2.5 L- atm=2.5xx101.3J = 253.25J`
`DeltaU+q+W=100-253.25=-153.25J`
7 views
Answered