Calculate the emf of the cell :
`Mg|Mg^(2+)(0.1 M)||Ag^(+)(1.0xx10^(-3) M)|Ag`
Given that `E_(cell)^(@)=3.15" V"`.

4 views

1 Answers

`E_(cell)^(@)=E_(cell)^(@)-(0.0591)/(n)"log"([Mg^(2+)])/([Ag^(+)]^(2))`
`=3.15-(0.0591)/(2)"log"(0.1)/((1.0xx10^(-3))^(2))`
`=3.15-0.02955" log "5`
`=3.15-0.02955xx0.6989`
`=3.15-0.0207=3.13~~3.0`

4 views

Related Questions