Aluminium oxide may be electrolysed at `100^(@)C` to furnish aluminium metal (atomic mass=27 amu). The cathodic reaction is :
`Al^(3+)+3e^(-) to Al`
To prepare 5.12 kg of aluminium metal by this reaction would require :
A. `549xx10^(7)" C"` of electricity
B. `1.83xx10^(7)" C"` of electricity
C. `5.49xx10^(7)" C "` of electricity
D. `5.49xx10^(10)" C "` of electricity

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
(c ) `Al^(3+)+underset(3xxF)3e^(-) to underset(27g)Al`
To deposit 27 g of Al metal, electricity needed `=3xxF`
To deposit 5120 g of Al metal,
electricity needed `=(3F)/((27 g))xx(5120 g)`
`=568.89 F=5.49xx10^(7)" C "`

4 views

Related Questions